Skleroterapi

Skleroterapi bir iğne ile varislerin içine girip bir ilaç vererek varis damarının kuruması ya da yok olmasını sağlamaktır.
Kısaca sklero=kurutmak yok etmek, terapi=tedavi anlamına gelir. Yani variste kurutma/yok etme ile tedavisi.
Skleroterapide kullanılan ilaç damarın içi duvarını kimyasal olarak etkileyerek o damarın kapanmasını sağlar.
Varisler vücuda gerekmeyen damarlardır ve kan dolaşımına iyi yönde etkileri yoktur.
Bu nedenle varis tedavisinde amaç bu damarların kapatılması ya da yok edilmesidir.
Skleroterapi aynı zamanda variste iğne tedavisi olarak da adlandırılır.
İki türü vardır, birinde ilacın kendisi verilir, diğerinde ilaç köpürtülerek verili. Buna köpük tedavisi de denir.
Kılcal orta boy ve büyük varislerin tümünde tedavi amaçlı kullanılabilir. 

Skleroterapi nedir? 

Skleroterapi ya da sikleroterapi varis damarı içine bir ilaç verilerek o damarın kurutulması ya da yok edilmesi işlemidir. Variste iğne tedavisi olarak da bilinir, çünkü ince iğnelerle yapılır. 

Tedavi işlemindeki ilaç olduğu gibi ya da köpürtülerek kullanılır. Eğer ilaç köpürtülerek verilirse buna köpük tedavisi denir. Yani köpük tedavisi de aslında skleroterapidir. İlaç damara verildikten sonra damarın içi kısmını etkiler ve damarın kapanmasını ya da yok olmasını sağlar.

Varis damarları vücuda gereken damarlar değildir. Bu nedenle iptal edilmeleri kişiye hiç bir zarar vermez, tersine varise ait şikayetler ortadan kalkar.

Tedaviden sonra damar hemen kapanır ama görüntünün tamamen kaybolması zaman alır. Bu süre bireyden bireye değişkenlik gösterir ve bazen varisin tümüyle kaybolması birkaç ayı bulabilir. Varis ne kadar büyükse kaybolma o kadar uzun sürer. 

Skleroterapi hem kılcal varis, hem orta boy varis, hem de büyük varis tedavisinde kullanılır. Ama ana damar tedavisinde (safen toplardamarı) önerilmez. 

Asıl kullanımı, kılcal varis ve orta boy varis tedavisidir. Bu iki grup varis tedavisinde bilinen en etkili yöntemdir ve tedavide ilk seçenektir. Kılcal varis tedavisinde deriden yapılan lazer ya da RF yöntemleri de kullanılabilir ama bunların etkinliği iğne tedavisine göre daha azdır.

Köpük tedavisi orta boy (yeşil renkli) varislerin tedavisinde kullanılabilen tek yöntemdir. Tedavide mükemmel sonuç verir. 

Büyük varis tedavisinde, damar içi lazer ya da radyofrekans yöntemiyle varisin kaynağı olan büyük damar (safen toplardamarı) tedavi edildikten sonra kalan ve gözle görünene büyük varisler skleroterapi ile kullanılır. 
Biz İstanbuldaki merkezimizde büyük varislerin kaynağı lazer, radyofrekans ya da yapışkan gibi yöntemlerle kapattıktan sonra hemen her hastada kalan ve görünene varislere köpük tedavisi uygularız.  

Video ile kılcal varislere ince iğne ile skleroterapi

Skleroterapi Yönteminin Yapılışı

  • Doğrudan görerek ya da ultrason eşliğinde hedeflenen varise iğne ile girilir,
  • İğne ile sıvı ya da köpük ilacı verilir,
  • İlaç o damarı içten kapatır,
  • Belli bir süre sonra varis kapanır ve sonra kaybolur.

Skleroterapi kılcal varis tedavisinde kullanılan en etkili yöntemdir. Skleroterapi ya da iğne tedavisi ağrısız bir işlemdir.

Skleroterapi ile varis tedavisiTedavide çok ince iğneler kullanılır.


İğne ile skleroterapi Kılcal varislere iğne ile girilerek yapılan tedavi 

İğne ile skleroterapi sonrası kılcal varislerin görünümü Bu tedavi dikkatle yapıldığında kolay ve güvenlidir. 

Tedaviden hemen sonra kılcal varislerde kızarma normaldir.
Bu kızarıklık 2-3 gün içinde kaybolur.