Varise ne iyi gelir

Varis yani bacak toplardamarlarında anormal genişleme genetik ya da kalıtım ile geçişli bir hastalıktır ailede varisi olanlarda daha sık görülür.

Aynı zamanda bitkisel yöntemler, ilaçlar, çoraplarla varisi tedavi edemeyeceğimizi de biliyoruz. Ama yine de bazı küçük önlemler varisi olan insanların biraz daha rahat etmesini ve yakınmalarını azaltmasını sağlayabilir. 

Bu yöntemler her insanda aynı etkiyi oluşturmayabilir ama genellikle faydalıdır.

Bacak varisine iyi gelen bunun ilerlemesini azaltabilen ve oluşturduğu şikayetleri rahatlatan yöntemler:   

Yürüyün, yüzün, bisiklete binin 
Varisler, özellikle de büyük  bacak damarlarına 5-10 cm de olan çok sayıda kapağın yetersiz çalışması sonucu oluşur. kan bacaklarda birikir ve ağrı yorgunluk ağırlık hissi gibi bir çok yakınma yapar. Yürüme bacak kaslarında devri-daimi artırır. Bu da kanın birikmesini engeller ve hastanın şikayetleri rahatlar.
Sonuçta bacak kaslarının çalışmasına yarayan her tür spor faydalıdır. 

Bacaklarınızı ara ara yükseltin
Bacakta damarların genişlemesi ve ayak şişliğinin kanın ayak bileğinde damardan çıkarak dokularda birikmesine yani ödem oluşumuna bağlı geliştiğini biliyoruz. Kan neden bacaklarda birikir? Yer çekiminden dolayı!
Bunu yenmenin en güzel yolu ayakları ve bacakları kalp seviyesinin üstüne çıkaracak kadar yükseltmektir. Otururken bacakları uzatmak da faydalıdır. Bu şekilde kanın bacakta birikmesini engellersiniz. Bacaklarda şilik ve ağrı iyice azalır. Zaten burada bu yazılmasa bile bir çok varis hastası yorucu bir günün ardından eve gittiğinde bacaklarını yükseltme ihtiyacı hissediyordur. 

Gece yatarken ya bacağın geldiği kısmı hafifçe yükseltmeniz ya da varis yastığı kullanmanız uyurken bacaklarda biriken ödem sıvısının tekrar kana geçmesini sağlayarak bacağı rahatlatacaktır. 

Kilo almayın, mümkünse verin
Hem bacak damar sorunumuz var hem fazla kilomuz var ise bu toplardamar genişlemesine ait yakınmaları daha da artırır. Kilo arttıkça bacaklara ve bacak toplar damarlarına daha fazla yük biner ve ayak şişliği dahil tüm şikayetler daha belirgin hale gelir. O nedenle öncelikle daha fazla kilo almamaya ve sonra yavaş yavaş kilo vermeye çalışmak son derece önemlidir. Bazen sadece kilo vermek bacakları ciddi şekilde rahatlatabilir.

Soğuk uygulama
Kan sıcaktır ve varisi olan hastalarda kan bacaklarda birikir. Yanma ya da ısınma duygusu sık görülür ve kişiyi rahatsız eder. Soğuk suyla bacakların yıkanması her zaman rahatlatıcıdır. 

Varis çorabı kullanını
Büyük varisi olan bir kişide bu damarlar görüntü olarak ya da oluşturduğu şikayetlerle sorun yaratıyorsa artık varis çorabı önerilmiyor, doğrudan tedavi öneriliyor.
Bazı durumlarda tedavi zor ya da imkansız olabilir (örneğin derin ven yetmezliği ya da derin ven trombozu ile birlikte giden varisler). Bu durumda varis çorabı çok faydalıdır. 
Varis çorabı ve ilaçları bu damarları yok etmez ancak hastada oluşan yakınmaları belirgin azaltır. Hamilelik çağındaki kadınlarda büyük varis varsa bunların hamilelikten önce tedavi edilmesi öneriliyor. Ancak bir şekilde tedavi olamadıysak hamilelik boyunca çorap kullanmak yakınmaları belirgin azaltacaktır. 

Bacaklarınıza masaj yapın 
Bacak masajı yürümek ya da çorap kullanmak gibi etki yaratır. Bacakta biriken ödem sıvısının tekrar kan damarlarına geçmesini sağlar.  Masaj diz altındaki baldır kaslarına yapılmalıdır. 

Günlük hayatta sabit kalmayın, hareketli olun
Evdeki günlük işler sırasında ya da çalışırken ayakta ya da oturarak sabit kalıyorsanız bu varis gelişiminde kötü bir risktir. Öğretmenler gibi uzun süre ayakta kalanlarda kapak yetmelziği daha belirginleşebilir. BU yüzden varisler öğretmenler gibi uzun süre ayakta kalanlarda bir meslek hastalığı gibidir. Aslında ayakta kalmak ya da oturmak doğrudan bu hastalığa yol açmaz ama hastalığın kötüleşmesine yol açar. Gün boyu bacak kaslarımızın uzun süre hareketsiz almasını engellemek ve ara ara çalışmasını sağlamak gerekir. Mutfakta ayakta dururken ayak uçlarında yükselmek, otururken ayak bileklerini oynatmak bunlardan bazılarıdır.

Bitkisel maddeler ve kremler 
Bitkisel ilaçların ya da kremlerin varisi tedavi etmediğini kesin olarak biliyoruz. Ancak at kestane özütü gibi bazı bitkisel ürünler ve bazı ilaçlar bu hastalığın oluşturduğu oluşturduğu ağrı, yorgunluk ve kramp gibi yakınmaları azaltabilir ya da yok edebilir. Kremler genellikle deriyi koyulaştırarak kılcal damarların bir süre görülmesini zorlaştırır ancak gerçek anlamda tedavi edemez.

Tedavi olun 
Eğer yukarıdaki önlemleri almanızı gerektirecek şekilde yakınma oluşturan varisleriniz varsa yapmanız gereken en iyi şey muhtemelen tedavi olmayı düşünmenizdir.