Varis Belirtileri Nelerdir?

Varis sadece kozmetik sorun oluşturan bir hastalık değildir, bacaklarda ağrı, ağırlık hissi, yorgunluk, yanma, gece krampları, ayakta şişlik gibi yakınma oluşturabilir.  Seyrek olarak damarda pıhtı oluşabilir, kanama yapabilir veya uzun süren hastalarda ayak yarası oluşumuna yol açabilir. Bazı insanlarda -özellikle hastalığın ilk yıllarında- hiç şikayet oluşturmayabilir. Bayanlarda şikayetler biraz daha fazla, erkeklerde ise daha azdır. Genelde oluşturduğu en önemli sorun, insanın yaşam kalitesini bozmasıdır. 
Bacak varisi her insanda birbirinden farklı çok değişik belirti verebilir.
Öncelikle bir kaç kuralın bilinmesi gerekir.
Kılcal ve orta boy damarlar genellikle bir kozmetik sorundur. Hafif ağrı ve kasıntı dışında genellikle hiç bir şikayet oluşturmaz.
Asıl sorun yaratan büyük varistir. Bunlar bazı insanlarda hiç bir şikayet yapmazken, bazılarında ciddi yakınma oluşturabilir.
Tedavi ile hem görünümleri hem de oluşturdukları şikayet kaybolur. 

Bacak varisi belirtileri: 

 • Bacak ağrısı: En sık rastlanan yakınmadır. Genellikle dizin aşağısında tüm bacağı etkiler. Ağrı bir tek noktada ise muhtemel başka bir sorun vardır. Ağrı yürümek gibi bacak kaslarını çalıştıran egzersizlerle, ayağı yükseltmekle ya da varis çorabı giymekle azalır.
 • Varis damarında ağrı: Damarın kendisi bazen ağrı yapabilir. Özellikle kadınlarda bu damarlar adet öncesi dönem ya da adet döneminde belirgin ağrıyabilir.
 • Ayak şişliği: Özellikle ayak bileği bölgesindedir. Dizin yukarısında pek şişlik olmaz. Bir tek noktada şişlik olmaz. Ayakta genel bir şişlik oluşur.
 • Yorgunluk: Özellikle çok uzun süre ayakta kalındığında normal insanlardan daha belirgin yorgunluk oluşur.
 • Ayaklarda ağırlık hissi: Bazı insanlarda sanki ayaklara ağırlık bağlanmış gibi bir his vardır.
 • Yanma ya da sıcaklık hissi: Yine diz altında belirgindir. Toplardamarlar sıcak havalarda daha belirginleştiği için yazın yanma hissi daha fazladır. Ayakları soğuk suyla yıkamak rahatlatır. 
 • Bacaklarda kramp: Özellikle geceleri, yatınca olur.
 • Kaşıntı: Sadece varis olan bölgelerde olur.
 • Uyuşma: Özellikle ayak parmaklarında olur.  
 • Huzursuz bacak:  Varis hastalarında oldukça seyrek görülür.  Aşağıda daha detaylı bilgi verilmiştir.  

Bacaklardaki her ağrı, yorgunluk, ya da yanma hissi varisten dolayı olmayabilir. Bunu anlamanın bir kaç yolu vardır.

Bacağımdaki Şikayetler Varisten Dolayı mı?

Her bacak ağrısı, her yorgunluk, yanma hissi ya da kaşıntı bu hastalığa ait olmayabilir. Örneğin hem genişlemiş damarlar hem de diz sorunumuz olabilir. İkisi de ayrı ayrı ağrı yapabilir.
Aşağıdaki bulgular bir şikayetin varise ait olup olmadığı hakkında bize fikir verir. 

 • Varise bağlı şikayetler sabahları az, günün ilerleyen saatlerinde daha fazladır.
 • Yakınmalar genellikle bacağın diz altı kısmında belirgindir.
 • Akşam bacakları yükseltme ihtiyacı olur.
 • Bacağı yükseltmekle ayaklar rahatlar
 • Varis çorabı giymekle de şikayetler azalır.  
 • Sıcak havalarda daha belirgin soğuk havalarda daha azdır. 
 • Yürümekle azalır, uzun süre ayakta kalmak ya da oturmakla (hareketsizlikle) artar.

Genç insanlarda, özellikle genç bayanlarda dıştan varis görünmese bile bu yakınmalar olabilir.  Ayakta yapılacak bir renkli (Doppler) ultrason incelemesi bacaklardaki toplardamar sorunu varlığını ortaya çıkaracaktır.  

Varis Kanama Yapar mı?

Varisler çok büyümüşse seyrek olarak kanama yapar. Genellikle çok uzun süredir varis varsa bu varisler deriyi inceltir ve kanama ihtimali daha artar. Damarlar derinin hemen altında olduğu için kanama bazen çok belirgindir ve kişiyi çok korkutur. Ancak varis damarları basınçsız damarlardır. Bu nedenle kanama olduğunda o bölgeye bastırmamız kanamayı o an kontrol altına alır. Yapılacak en iyi şey tekrara yol açmamak için varislerin tedavi edilmesidir.  

Pıhtılaşma Yapar mı?

Varisler büyük ve çok kıvrıntılı olduğunda o bölgede kan dolaşımı aksayabilir ve pıhtılaşma olabilir. Pıhtı genellike parmak kadar büyüyen varislerde olur. Küçük varislerde pek beklenmez. Pıhtı varislerin tümünde olmaz sadece bir bölgede olur. Varis pıhtılaştığı zaman o bölgede daha önce yumuşak olan damar sertleşir, kauçuk kıvamında olur. Üzerinde hafif kızarma olabilir. En önemlisi çok ağrılı ve hassastır. Pıhtılaşma bir çok hastamızda beyne ya da akciğere atar ve büyük sorun yaratır diye panik ve endişe yaratır. Bu konuda endişe duymaya gerek yoktur.  Varisin pıhtısının akciğere atma vardır ancak çok seyrektir.  

Variste pıhtılaşma olursa genellikle sadece o bölgede kalır. İlerlemesi son derece seyrektir. İlerlerse safen damarı dediğimiz varisin döküldüğü damara ilerler. Tüm bunlardan sonra akciğere atması yine zordur. Ama derindeki ana toplar damarlara ulaşırsa pıhtı atma şansı biraz yükselir. Variste pıhtı oluşursa doktora başvurun ve tekrarlamaması için mümkünse varisleri tedavi ettirin.   

Ayak Yarası Yapar mı?

Varis çok ileri ise ve üzerinden yıllar geçmişse ayak bileğinin iç kısmında renk değişiklikleri, deride incelme, kılların kaybolması ve deride parlaklığa neden olabilir. Bunlardan sonra daha da belirginleşirse ayak yarası oluşturabilir. Bu yaralar genellikle çok uzun süre iyileşmez. En iyi tedavi yöntemi varise yol açan safen toplardamar yetmezliğinin tedavisi yani bildiğimiz varis tedavisidir. Bu son derece kolay ve çok etkili bir tedavidir.

Eğer ayak yarası yüzeysel ven yetmezliğine değil de derin venöz yetmezliğe ya da derin ven trombozuna bağlı ise tedavi daha değişkendir. Bunun için venöz yetmezlik nedir sayfasını incelemenizi öneririm.  Derin ven tromboz için www.leventoguzkurt.com adlı web sitemizde derin ven trombozu sayfasını inceleyebilirsiniz. 

Huzursuz Bacak 

Huzursuz bacak ya da huzursuz bacak sendromu (restless leg syndrome) aslında sinir sisteminin bir hastalığıdır ve nöroloji (sinir hastalıkları) bölümünü ilgilendiren bir konudur. Hastalığın neden oluştuğunu bilmiyoruz. Ancak varis hastalığında bazen huzursuz bacak benzeri yakınmalar oluşabilir