Huzursuz Bacak Sendromu

Huzursuz bacak ya da huzursuz bacak sendromu (restless leg syndrome) aslında sinir yapılarına bağlı gelişen önemli bir hastalıktır. 
Hastalık iki şekilde görülür. Birincisinin sebebini bilmiyoruz. Diğeri ise bazı hastalıklarla beraber görülür
Sebebi belli olmayan huzursuz bacak sendromunun yarısı genetiktir ve hastalara sorduğumuzda ailesinde huzursuz bacak olan bir kişi vardır.
Başka bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan huzursuz bacak sendromunun demir eksikliğine bağlı kansızlık, sinir uçlarının harabiyeti ile oluşan nöropati, B12 vitamini eksikliği, şeker hastalığı, böbrek yetmezliği, magnezyum eksikliği ve gebeliktir. Bazı ilaçlar, alkolü fazla tüketmek, stres, hareket azlığı ve şişmanlık da huzursuz bacak sendromu yapabilir.
Dolaşım bozuklukları, kas hastalıkları, eklem ağrıları, bel fıtığına bağlı ağrılar huzursuz bacak sendromunu taklit edebilir.
İşt evaris burad adevreye girer. Varis gerçekte huzursuz bacak sendromu oluşturmaz, onu taklit eder.

Huzursuz bacak adından da anlaşılacağı gibi bacaklarda huzursuzluk hissedilmesidir. Ancak her huzursuzluk, huzursuz bacak anlamına gelmez. Huzursuz bacak tanısı koymak için aşağıda yazılan 3 maddenin ikisinin karşılanması gerekir:

  • Bacağı sabit tuttuğunuzda bacak içinden su akması, karıncalanma, iğnelenme ya da uyuşur tarzda bir his olur ve mutlaka bacağı hareket ettirmeniz gerekir. Bacağı hareket ettirmeden bu his düzelmez. Sorun daha çok gece yatınca oluşur ancak gündüz de olabilir.
  • Birinci derece akrabalarda huzursuz bacak vardır. Hastaların yaklaşık yarısında aile üyelerinden birinde de huzursuz bacak vardır.
  • Huzursuz bacak belirtileri ya da şikayetleri nöroloji uzmanın verdiği ilaçlarla azalır ya da kaybolur.

Ancak varis hastalığında bazen huzursuz bacak benzeri yakınmalar oluşabilir. Bu nedenle konuya burada yer verilmiştir. Huzursuz bacak çoğunlukla uyurken olur ve hastanın uyku düzenini bozabilir. Ağır geçen olgularda uyku bozukluğu yavaş yavaş yaşam kalitesini bozmaya başlar. Hastalığın kesin bir tedavisi yoktur ama bazı ilaçlar belirtileri azaltır ya da dindirebilir. Huzursuz bacakta yürüme egzersizleri önerilir. 

Varis hastalarının çok az bir kısmında (%1 civarı) huzursuz bacak bulguları görülür ve bu duruma “huzursuz bacak sendromu ya da hastalığı“ değil huzursuz bacak benzeri durum adı verilir. Venöz yetmezliği ve varis hastalığı olan bu insanlarda tedavi huzursuz bacak yakınmalarını azaltır ya da tümüyle giderebilir.

Huzursuz bacak tedavi edilebilir mi? 

Varise bağlı oluşan huzursuz bacak belirtileri bu damarların tedavisi ile geriler ya da kaybolur. 
Ancak gerçek huzursuz bacak sendromu tedavisi için işin kişiye yani bir Nöroloji uzmanına başvurmak gerekir.