Varis Tedavi Sonrası

Günümüzde ameliyatsız modern yöntemlerle yapılan varis tedavisi son derece etkili ve güvenilirdir. Ancak tedavi sonrası her insanda bazı değişiklikler olur. Bu değişiklikler genel olarak benzer olmakla birlikte kişiden kişiye küçük değişklikler de olabilir. Bazı insanlar tedavi sonrası hiç bir sorun yaşamadığını belirtir bazıları ise (tamamen aynı tedavi yapılsa bile) ağrı, kızarma, sertlik gibi bazı yakınmalar hissedebilir. 

Varis tedavisi sonrası pıhtı olur mu?

Varis tedavisi sonrası süreç uzun sürer bu nedenle biraz sabırlı olmak gerekir. Çünkü tedavi sonrası damarlarda kızarıklık ya da sertlik gibi yakınmaların tamamen geçmesi 2-3 hafta alabilir. Aynı şekilde varislerin tamamen kaybolması bazen iki ya da üç ay alabilir. Tedavi sonrası yapılması gerekenler:  

Lazer, Radyofrekans, Yapışkan ve Skleroterapi  Sonrası Öneriler

 • Aynı gün banyo yapmayın, ancak banyo yapmanız gerekirse banyo yapın ve sonrası iğne girim yerlerini iyice kurulayın. Bir gün sonra rahatlıkla banyo yapılabilir.
 • Özellikle tedavi günü işlem sonrası ve ondan sonraki bir kaç gün daha fazla yürümenizi isteriz. Günlük yürüyüş yapıyorsanız yapabilirsiniz.
 • Tedaviden sonraki 4-5 gün fazla ağırlık (5-10 kg üstü) kaldırılmaması önerilir. Birkaç gün dinlenme sizin için iyi olabilir. Ancak bu hep yatarak dinleneceğiz anlamına gelmemeli. Çok yorulmadan yürüyebilir ve günlük işlerimizi yapabilirsiniz. Tedaviden 1 gün sonra bile çok ağır olmamak kaydıyla tüm günlük ve spor etkinliklerinize başlayabilirsiniz.
 • Size verilen varis çorabını en az 1 hafta giymenizi öneriyoruz. Daha uzun süre giymeniz sorun yaratmaz. Bazı insanlarda varis çorabı işleme bağlı ağrıları azaltır. Ağrılarınızı rahatlatıyorsa uzun süre giyebilirsiniz.
 • Varis çorabı yatarken çıkarılır. Bazı doktorlar yatarken de giymenizi isteyebilir. Çorap sizi sıkıyorsa gün içinde ara ara çıkarmanız sorun olmaz.
 • İşlem sonrası bir kaç gün tedavi edilen damarlarda hafif bacak ağrısı olabilir. Varis çorabı kullanımı bunu azaltır. Ama ek olarak size iyi gelen herhangi bir ağrı kesici ilaç kullanabilirsiniz.

Varis Tedavisi Sonrası Neler Normaldir?

Tedavi sonrası bazı şikayetler olabilir. Bunların bir kısmı sık görülen ve beklediğimiz durumlardır ve endişe etmeye gerek yoktur. Bazıları ise bir soruna işaret edebilir. 
Aşağıdaki durumlar radyofrekans lazer ya da yapışkan gibi ameliyatsız tedavi sonrası sık görülen, genellikle kendiliğinden geçen ve müdahale gerekmeyen durumlardır. 

 • Lazer, radyofrekans ve buhar ile yapılan tedavi sonrasında tedavi gören uzun ana damar boyunca ağrı, kızarma, morarma normaldir. Genellikle 3 hafta içinde azalır ve geçer. Bazen uzun sürebilir.
 • Lazer yapılan venöz yetmezlik gösteren büyük damarın (safen toplardamarda) kordon tarzında bir sertleşme, gerginlik hissi olabilir.
 • Köpük tedavisi yapılan varislerde kauçuk yapısında bir sertleşme ve kızarma olabilir. Bu o damarın kapandığı yani iptal olduğunu gösterir.
 • Tedavi bölgesinde ağrı belirginse tedavi sonrası size reçete edilen ilacı kullanabilirsiniz.  Bu ilaç hem ağrıyı hem de yangıyı giderir.  
 • Tedavi edilen damarların üzerinde ağrısız kahverengi bir renk değişimi olabilir. Buna pigmentasyon denir. Her on hastanın yaklaşık birinde belirgin olur. Kendiliğinden geçer ama bu haftalar sürebilir.  
 • Termal yani ısı ile tedavi yapan lazer ya da radyofrekans tedavisi diz altına kadar uzanırsa buradaki siniri etkileyerek bacakta ayak bileği iç yüzünde uyuşma, karıncalanma ve hissizlik oluşturabilir.
 • Safen sinir hasarına bağlı gelişen bu sorun genelde kendiliğinden geçer ama bazen birkaç ay alabilir.

Lazer, radyofrekans ya da yapışkanla yapılan tedaviler tecrübeli doktorlarca yapıldığında genelde ciddi bir sorun oluşturmaz. Olanlar genellikle tedaviye vücudun tepkisidir ve bir süre sonra geçer. 

Bacak varisinde lazerle tedavi sonrası görünüm Radyofrekansla varis tedavisinde bacak görünümü Varis tedavisinden sonra bacakta kızarma olabilir
Skleroterapi sonrası geçici kızarıklık İğne girimine bağlı geçici morarmaİğne tedavisi sonrası kızarıklıklar 

 Tedavi sonrası deride kızarma, morluk ve büyük varislerde sertleşme normalde görülebilir. 

Varis tedavisi sonrası hafif morluklar geçicidir Lazerle varis tedavisi sonrası görünüm Rdayofrekansla bacak varisi tedavisi sonrası görünüm
Lazer ve köpük tedavisinde sonra beklenen geçici kahverengi renk değişikliği (pigmentsayon oluşumu) normalde görülebilir. Bunların geçmesi bir kaç hafta alabilir. Kahverengi lekelenme on hastanın 1 ya da 2 sinde görülür.  

Varis Tedavisi Sonrası Neler Normal Değildir?

Ameliyatsız varis tedavileri olan lazer, radyofrekans, yapışkan tedavileri ve skleroterapi (köpük tedavisi) oldukça güvenli işlemler olmasına rağmen her işlemde olduğu gibi bazen istenmeyen durumlar olabilir.

Aşağıdaki durumlar varis tedavisinden sonra beklemediğimiz, seyrek görülen sorunlardır. Bunlardan herhangi bir olursa lütfen tedavi eden doktorunuza başvurunuz.

 • Tedaviden sonra bir iki hafta kadar hafif ağrı olması beklenen bir durumdur. Bu ağrı şiddetli olur ya da beklenenden uzun sürerse doktorunuza bilgi veriniz. 
 • Tedavi edilen damar üzerinde kızarma, sertlik ve ağrı olabilir. Bunlar sorun yaratmaz ve kendiliğinden geçer.
 • Seyrek olarak kızarma ve ağrı çok geniş bir alanda olur. Sellülit denen bir yangı ya da iltihap durumu oluşabilir. Bu durumda ek tedavi gerekebilir, doktorunuza başvurun.  
 • Tedavi edilen ayakta, ayak bileği düzeyinde hafif şişlik olabilir. Ancak sizi rahatsız eden belirgin bir şişlik tedaviye bağlı beklenene bir değişiklik değildir. doktorunuza başvurun. 
 • Köpük tedavisi sonrası çok seyrek olarak milimetrik boyutlarda küçük bir yara çıkabilir. Her zaman kendiliğinden geçer, ancak bazen uzun sürebilir. 
 • Bacakta beklenmedik şekilde şiddetli ağrı olursa tedavi sonrası beklenen bir durum değildir.

Bunlar dışında sizi rahatsız eden farklı bir sorun olursa yine doktorunuza başvurun. 

Tedavisi Sonrası Ne Yapılabilir, Ne Yapılmamalı?

Varis tedavisi sonrasında aslında her şey serbesttir.  Hiçbir kısıtlama yoktur. Ancak tedavi sonucunun daha iyi olması ve sizin tedaviden sonra daha da konforlu bir yaşam sürmeniz için dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır.

Damar içinde yapılan ameliyatsız tedavi yöntemleri sonrası yapılması gerekenler benzerdir.
Sadece kılcal damarlar için skleroterapi işlemi yapılmışsa işlem sonrası dinlenme çok gerekli olmaz, ancak diğer kurallar geçerlidir. 

Varis Tedavisinden Sonra Ağrı

Büyük varisler için yapılan lazer, RF ve buhar tedavilerinden sonra tedavi edilen damar boyunca 2-3 hafta süren ağrı olabilir. Ağrı bazen daha kısa, bazen daha uzun sürebilir. 

Orta boy varisler için yapılan köpük tedavisinden sonra çok hafif ağrı olabilr ve çok daha kısa sürer. Ama geneli ağrısızdır.

Kılcal varis tedavisi sonrasında hemen hiç ağrı olmaz.

Ağrı genellikle varislerin büyüklüğüne ve sizin bünyenize bağlıdır. Bazı bünyelerde en büyük tedaviden sonra bile hiç ağrı olmayabilir. Bazı bünyelerde ise ağrı yaşanır. 

Varis Tedavisinden Sonra  Ağrıyı Nasıl Engelleriz? 

 • Her hastaya tedavi sonrası ağrı kesici ilaçlar veririz. Hastaların yaklaşık %20'si ağrı kesici ilaç kullanma ihtiyacı hisseder. Diğerleri hissetmez.
 • Bu ilaçlar hem ağrısı hem de tedavi sonrası oluşturduğumuz inflamasyon ya da yangıyı giderir. Yani sadece ağrı kesici değillerdir.
 • İlaçlar genellikle tüm ağrı kontrol altına alınır. İlacı ağrı olduğu müddetçe kullanmanız yeterlidir. 
 • Varis çorabı bazı insanlarda tedavi sonrası ağrıyı belirgin azaltır. Çorap kullanmanız ağrıyı azalıyorsa çorabı daha uzun süre kullanabilirsiniz.
 • Soğuk su ağrıyı azaltabilir. 
 • Hafif egzersizler ağrıyı azaltabilir, ancak bazen artırabilir.  
 • Bu önlemlere rağmen varis tedavi sonrası ağrı tam olarak geçmeyebilir ve yaşamınızı kısıtlayabilir. Böyle bir durumda lütfen doktorunuza başvurun.